بنظر رسیدن قرارداد ماشین طراحی بازار

بنظر رسیدن: قرارداد ماشین طراحی بازار ایران همکاری اواخر امسال پژو301

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بسته حمایتی که جهت سال 96 تصویب شد، به صندوق توسعه ملی وظیفه کردیم دو میلیارد دلار اعتبار به کشورهایی بدهند که کالای ایرانی می خرن

دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از

جهانگیری: دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از اقتصاد کشور عزیزمان ایران منع نکردیم

عبارات مهم : ایران

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بسته حمایتی که جهت سال 96 تصویب شد، به صندوق توسعه ملی وظیفه کردیم دو میلیارد دلار اعتبار به کشورهایی بدهند که کالای ایرانی می خرند.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در بیست و یکمین سالروز ملی صادرات که سالن اجلاس برگزار شد، افزود: البته دوستان پیشنهاد کردند که غیر از اعتبار به خریدار به فروشنده هم اعتبار بدهیم که البته این هم پیشنهادی است که اگر استدلال منطقی پشت آن باشد و به صادرات کشور کمک کند، حتما از این طرح و پیشنهاد حمایت خواهد شد.

دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از

وی در ادامه به دیدار خود با رهبرمعظم انقلاب در هفته دولت اشاره کرد و گفت: در هفته دولت در خدمت رهبری بودیم که فرمودند با تمام دنیا روابطمان را گسترش دهیم که البته به استثنای یک کشور و یک رژیم که عنوان خاصی دارد؛ ما با هیچ کشوری مشکلی جهت توسعه روابط نداریم.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: البته از آن دو، یکی را اصلا به رسمیت نمی شناسیم و دیگری که خود نیامده با اقتصاد کشور عزیزمان ایران کار کند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بسته حمایتی که جهت سال 96 تصویب شد، به صندوق توسعه ملی وظیفه کردیم دو میلیارد دلار اعتبار به کشورهایی بدهند که کالای ایرانی می خرن

جهانگیری ادامه داد: آمریکایی ها خودشان، خودشان را از اقتصاد کشور عزیزمان ایران محروم کردند و ما هیچگاه به آمریکایی ها نگفتیم که در اقتصاد کشور عزیزمان ایران وارد نشوند.

وی ادامه داد: این مقامات آمریکایی بودند که با سیاست های ناصحیحی که در پیش گرفتند شرکت های خود را از کار با کشور عزیزمان ایران محروم کردند.

معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایرانی هایی که می خواهند در بازار کشور عزیزمان ایران کار کنند جهت کار اقتصادی با هیچ کشوری در چارچوب سیاست های کشور عزیزمان ایران محدودیتی جهت آن ها وجود ندارد.

دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از

جهانگیری در ادامه گفت: اهمیت عنوان صادرات و وصل شدن به بازارهای دنیا جهت ملت کشور عزیزمان ایران و مسوولان و فعالان اقتصادی بیش از دیگران روشن هست؛ اگر بخواهیم به مسایل اقتصادی و توسعه کشور به صورت جدی و اساسی بپردازیم، تولیدی ماندگار و ادامه دار است که بتواند در صحنه های مسابقه داخلی و خارجی حضور داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «امروز دیگر بازارهای داخلی، بازارهای ایزوله، محدود و محصوری که در اختیار هر تولید کننده ای قرار بگیرند، نیست» اظهار داشت: ورود به بازارهای بین المللی نیازمند ایجاد مسابقه های جدی و زیاد کردن بهره وری جهت کم کردن هزینه ها و اوج بردن کیفیت است.

معاون اول رییس جمهوری گفت: در بسته حمایتی که جهت سال 96 تصویب شد، به صندوق توسعه ملی وظیفه کردیم دو میلیارد دلار اعتبار به کشورهایی بدهند که کالای ایرانی می خرن

جهانگیری ادامه داد: چنانچه می خواهیم اتکای اقتصاد به درآمدهای نفتی را کم کردن دهیم و در برابر نوسان های ناشی از فشارهای بین المللی مقاوم شویم، باید زمینه را جهت ورود درآمدهای متفاوت به اقتصاد آماده کنیم.

وی تصریح کرد: با اطمینان باید گفت درآمدی که می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود و اقتصاد کشور را به سرمنزل مقصود برساند، درآمد حاصل از صادرات کالاهای غیر نفتی است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور عزیزمان ایران در مسیر طولانی خود نقاط منفی و مثبتی داشته است که باید به آن توجه شود، گفت: اگر بخواهیم به آینده صادرات امیدوار باشیم، باید مسیر طی شده است و نیمه پر لیوان را خوب ببینیم و قدر زحمات کسانی که این مسیر را طی کرده اند بدانیم. بعضی تنها نیمه خالی لیوان را می بینند که این رویه جز ایجاد و گسترش روحیه نامیدی، نتیجه ای ندارد.

دو میلیارد دلار اعتبار جهت کشورهای وارد کننده کالای ایرانی/ آمریکایی ها را از

**48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم

معاون اول رییس جمهوری گفت: طبق آماری که امسال اعلام می شود 48 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که امیدوارم این مقدار به 50 میلیاد دلار برسد.

وی با بیان اینکه زمانی صادرات کشور عزیزمان ایران 1.5 میلیارد دلار و مشمول بر اقلامی چون فرش، پستی و بعضی کالاهای صنعتی بود، اظهار داشت: اکنون رقم صادرات غیرنفتی کشور عزیزمان ایران به نزدیک 50 میلیارد دلار رسیده است که امید می رود این رقم به سمت ارقامی چون 100 میلیارد دلار برسد.

جهانگیری امسال کشور عزیزمان ایران دو برابر دآمد نفت، از محل صادرات غیرنفتی درآمد کسب می کند، خطاب به صادرکنندگان گفت: این کار بزرگی است که شما صادرکنندگان این کار را انجام داده اید.

** اثرگذاری صادرات غیرنفتی بر رونق اشتغال

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به عنوان اشتغال اشاره کرد و گفت: امروز حدود 23 میلیون و 800 هزار نفر مشغول به کار هستند و جهت حدود 24 میلیون نفر کار ایجاد شده است است و کار می کنند. چه کسانی این کارها را ایجاد کرده است آیا همه را دولت انجام داده است؟ در حالی که کل شاغلین دولت به 4 میلیون نفر می رسد.

وی صادرکنندگان را در ایجاد شغل در کشور سهیم دانست و خطاب به آنان گفت: البته 3 میلیون بدون کار هم در کشور داریم که باید جهت آنها هم به وسیله شما که شغل های قبلی را ایجاد کرده اید، شغل ایجاد شود تا کسی در این کشور بدون کار نماند.

معاون اول رییس جمهوری ارزش تولید ناخالص داخلی کشور را 1400 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: ما جزو 18 یا 19 اقتصاد دنیا هستیم که این مهم با کار و تلاش بخش شخصی و مدیران این کشور به دست آمده است و از این رو باید از بخش شخصی حفاظت شود و قدر آنها را بدانیم.

جهانگیری یادآور شد: بخش شخصی هنگامی که می خواهد این کشور بزرگتر شود و کار بزرگتر انجام دهد، می گوید مسوولان با این کار بزرگی که من تا حالا انجام دادم با ما چگونه برخورد کردند که الان بتوانم بروم و کار بزرگتر انجام دهم؛ بنابراین اگر با بخش شخصی تا امروز واکنش‌ها درستی شده است باشد، به طور حتم آنها کار بزرگتر در کشور انجام خواهند داد.

وی به بیان خاطره ای از مرحوم حبیب الله عسگراودلای در حضور رهبر انقلاب و در وقت تصدی وزارت صنعت و معدن اشاره کرد و گفت: مرحوم عسگر اولادی گفت« ما این همه دعوت می کنیم که خارجی ها اینجا سرمایه گذاری کنند؛ ابتدا نگاه می کنند که ما با بخش شخصی خود در داخل کشور چگونه برخورد کرده ایم اگر بخش شخصی داخل راضی باشد، حتما جهت سرمایه گذاری می آیند»؛ بنابراین باید بخش شخصی را حمایت کنیم تا مشوقی جهت آنها بشود.

** از فضای مثبت پسابرجام استفاده کنید

معاون اول رییس جمهوری در ادامه گفت: بعد از حل مساله هسته ای و اجرای توافق اقدام یکسان با دنیا ، فضای بین المللی جهت کشور عزیزمان ایران بسیار مثبت شده است هست؛ بنابراین باید از این وقت استفاده کنید البته در این مسیر موانع وجود دارد که باید آنها را پشت سر بگذاریم.

جهانگیری در ادامه به مواضع اخیر مدیر جمهوری آمریکا راجع به برجام اشاره کرد و افزود: در تاریخ کمتر می توانید پیدا کنید که در مقطعی رییس جمهور آمریکا با یک کشوری این گونه حرف بزند و دنیا این گونه به آن بی اعتنایی کند؛ این کار حداقل در تاریخ ما بی سابقه است و در دنیا هم کم نظیر است.

وی تاکید کرد: دنیا می داند کشور عزیزمان ایران جای مهمی است و سیاست های خوبی در این کشور در پیش گرفته شده است و می شود با آن کار کرد و امروز اروپا، آمریکا، آفریقا و آسیا می خواهد با کشور عزیزمان ایران کار کند.

وی با تاکید بر اینکه ما می خواهیم با دنیا کار کنیم، ادامه داد: دیپلماسی اقتصادی جزو مهمترین سیاست هایی است که مد نظر دولت دوازدهم است و وزارت خارجه تشکیلات و ساختار خود را تنها با این جهت گیری که در مرکز سیاست های وزارت خارجه دیپلماسی اقتصادی قرار بگیرد، عوض کردن داده است و معاونت های فعلی خود را به گونه ای عوض کردن می دهد که معاونت اقتصادی عنوان مهم شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: سفارتخانه های کشور باید پایگاه مهم جهت صادرات کالاهای ایرانی شوند و سفیری موفق تر است که به صادرکننده ایرانی بهتر سرویس دهد.

جهانگیری دیپلماسی اقتصادی محور مهم حرکت کشور در این دوره دانست و گفت: به سفیران، استانداران و به اعضای دولت و مدیران می گویم که با افتخار از بخش شخصی حمایت کنند لیکن که بخش شخصی موتور متحرک اقتصاد کشور عزیزمان ایران است.

وی افزود: بحث ثبات اقتصادی مهمترین پیش نیاز فعالیت های اقتصادی کشور است بنابراین باید شاخص های اقتصادی مهم مثل قیمت تورم، قیمت ارز، قیمت سود بانکی جهت فعالان اقتصادی کشور قابل آینده نگری باشد و تلاش دولت در این زمینه است که تلاطم در اقتصاد کشور پیش نیاید.

** تراز ارزی کشور مثبت است و دلیلی جهت ایجاد تلاطم ارزی وجود ندارد

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه اعتبار ارزی کشور اعتبار خوبی هست، گفت: ما به طور میانگین بین 45 تا 50 میلیارد دلار فروش نفت داریم و به پول نفت در مقطع فعلی دسترسی داریم.

جهانگیری واردات کالایی کشور را حدود 50 میلیارد دلار برآورد کرد و ادامه داد: علاوه بر این سالیانه حدود 40 تا 50 میلیار دلار صادرات غیرنفتی داریم بنابراین در بخش عرضه ارز در سال از توانایی حدود 100 میلیارد دلار برخورداریم.

وی تاکید کرد: عرضه ارز ما نسبت به تقاضای ارز جهت واردات یک تراز بالای مثبتی است بنابراین علت ندارد که تلاطم در بازار ارز به وجود بیاید.

معاون اول رییس جمهوری خطاب به صادرکنندگان گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم، شما پیمانسپاری ارزی داشتید و گفته می شد که قیمت ارز رسمی که آن موقع قیمت مبادلاتی بود، باید به کشور تحویل دهید ولی تصمیم گرفتیم که صادرکننده ارز آن باید به قیمت آزاد بفروشد و هیچ پیمانی وجود نداشته باشد ولی گفتیم که باید ارز به کشور برگردد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: به هیچ وجه پذیرفته نیست که ما کالایی و خدمتی صادر کنیم و ارز آن به کشور و در اقتصاد برنگردد و ورودی نداشته باشد؛ اصلا خروج این ارز قابل قبول است.

وی اظهار داشت: باید سیستم بانکی کشور عزیزمان ایران خدمات مورد نیاز را ارایه دهد تا صادرکننده بتواند به قیمت بازار آزاد، با ارز حاصل از صادرات خود یا کالا وارد کند و یا بتوان آن را در بازار بفروشد و به ریال تبدیل کند.

جهانگیری در عین حال وجود بعضی کاستی ها در این بخش را رد نکرد و با اشاره به محدودیت های کشور عزیزمان ایران در زمینه تبدیل دلار و جابجایی آن، گفت: در شرایط کنونی اصرار داریم تا آنجایی که می شود صادرکنندگان با ارزهای رسمی دیگر کار کنند.

وی تفاهم و همکاری با کشورهای نشانه صادراتی در زمینه مراودات مالی و بانکی بر مبنای پول ملی کشورها را از دیگر برنامه های دولت جهت برطرف محدودیت از مسیر صادرکنندگان برشمرد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به سفر اخیر خود به ترکیه اشاره کرد و گفت: ترکیه یکی از کشورهای مهم طرف اقتصادی ما است و 12 میلیارد حجم مبادلات اقتصادی دو طرف است که امیدواریم این حجم به 30 میلیارد دلار هم برسد.

وی ادامه داد: در این سفر رییسان کل بانک مرکزی دو کشور تفاهمنامه ای در زمینه استفاده از پول ملی، امضا کردند و نخست وزیر و مدیر جمهوری این کشور در ملاقات های دو جانبه ای با آنها داشتم تاکید کردند باید از این به بعد در مبادلات ترکیه و کشور عزیزمان ایران از پول ملی دو کشور استفاده شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم این اقدام را با کشورهای دیگر از جمله چین، روسیه و کشورهای همسایه عملی کنیم، هم منافع وارد کنندگان و صادر کنندگان ایرانی و هم منافع کل اقتصاد کشور تامین خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به صادر نشدن گارانتی های بانکی و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اشاره کرد و گفت: دیگر صادر نشدن گارانتی نامه های بانکی مورد قبول نیست لیکن ما با بسیاری از بانک های دنیا در ارتباط هستیم.

وی در ادامه گفت: صندوق توسعه ملی جهت حمایت از بخش شخصی ایجاد شده است است و در این خصوص تصویب شده است که هر سال بخشی از درآمدهای نفتی به دولت تخصیص داده شده است یابد و 30 درصد بقیه به حساب این صندوق واریز شود و براساس مقررات صندوق نیز باید از بخش شخصی حمایت و به او وام دهند.

جهانگیری در عین حال گفت: البته قبول داریم که در مقطع فعلی دولت بیش از بخش شخصی از منابع صندوق توسعه ملی استفاده می کند، ولی دیگر به آسانی این امکان وجود ندارد تا دولت از منابع صندوق پول بردارد و در پرسشها جاری از آن استفاده کند، البته اگر هم از صندوق توسعه ملی اعتباری درخواست کرده ، زیاد جهت مباحث زیرساختی، آب و خاک آن را مورد استفاده قرار داده است.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه دولت صادقانه به دنبال زیاد کردن صادرات هست، افزود: این نیاز احساس می شود که صادرکنندگان باید با شرکت های مهم خارجی متصل شوند و به صورت یکسان جهت صادرات و سرمایه گذاری در این زمینه همکاری داشته باشند. ما از بخش شخصی انتظار داریم که با تمام قدرت به دنبال عملیاتی کردن ورود سرمایه گذاری خارجی به داخل باشند.

وی به بعضی رشته های صنعتی که در اولویت صادرات قرار دارند، اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیان و صادرات آنها و همچنین محصولات بیوتکنولوژی و فناوری های نوین و بخش گردشگری از دیگر اولویت های دولت در این زمینه است.

جهانگیری در ادامه به بخش گردشگری اشاره کرد و گفت: این صنعت به علت امکان ایجاد سریع شغل و وجود ظرفیت های داخلی و همچنین کمک فراوانی که به اقتصاد کشور می کند در اولویت قرار دارد.

وی به دیدار خود با مدیر جمهوری ترکیه اشاره کرد و افزود: در این دیدار اردوغان تاکید داشت که تجربه بزرگی در زمینه گردشگری را دارند که حاضر هستند آن را در اختیار کشور عزیزمان ایران بگذارند.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: ما سالی بیش از یک میلیون گردشگر به ترکیه داریم در حالی که گردشگران آنها 400 هزار نفر می شوند بنابراین باید در این زمینه برنامه های دقیق تری داشته باشیم تا بتوانیم از این صنعت به نحو احسن استفاده کنیم.

جهانگیری در ادامه بر لزوم حمایت از صادرات و اعمال مشوق هایی در این زمینه تاکید کرد و گفت: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بسته تشویقی جهت صادرکنندگان مورد تصویب قرار گرفته که در آن مواردی از جمله معافیت مالی و پرداخت عوارض و تسهیل واردات مواد اولیه به قصد صادرات مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در این بسته مشوق های معنوی نیز در نظر گرفته شده است تا صادرکنندگان علاوه بر برخورداری از تشویق های مالی از تشویق هایی نظیر استفاده از پاویون های فرودگاه ها و ملاقات با وزیران در صورت لزوم بهره مند شوند نه اینکه فقط زمانی که مقامی هستند، بتوانند از پاویون استفاده کنند.

معاون اول رییس جمهوری در ادامه به حضور محمد شریعمتداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت و استعداد او در اتخاذ سیاست های تجارتی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: کسانی که به دنبال راه اندازی تولید هستند می دانند که این کار تنها با اجرای سیاست های تجارتی ممکن هست. وی همچنین علاوه بر آشنا بودن با سیاست های تجاری به سیاست های صنعتی نیز آشنا است و می تواند به خوبی در این زمینه مدیریت کند.

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | اقتصاد | ایرانی | صادرات | اقتصادی | جهانگیری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz